A+ R A-
czwartek, 29 października 2015 17:19

Bluesonalia 2015 - felieton

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Konińskie Bluesonalia są jedną z najstarszych  tego typu imprez w województwie wielkopolskim. Powstały w 1995 roku z inicjatywy osób, które w tej chwili są aktywnymi członkami Stowarzyszenia InArt, związanych wcześniej z lokalnym radiem "66" oraz Radiem Konin, środowiskiem muzycznym oraz nauczycielskim. Impreza miała wówczas formę przeglądu wykonawców bluesowych i blues - rockowych do czego Stowarzyszenie InArt chce powrócić w kolejnych edycjach festiwalu.

W latach dziewięćdziesiątych imprezę organizował Andrzej Mielcarek (w 2010 został pośmiertnie uhonorowany przez prezydenta Kazimierza Pałasza tytułem "Zasłużony Dla Miasta Konina")  - miłośnik bluesa i przedsiębiorca, od początku wspierający ją jako sponsor . W tym czasie Bluesonalia szybko stały się jednym  z najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju. Ten rozdział Bluesonaliów zamknęła w 2002 roku tragiczna śmierć Andrzeja Mielcarka. Reaktywował je rok później Robert Glapa z Konińskiego Domu Kultury, przywracając formułę jednodniowej prezentacji zespołów bluesowych.

W 2010 roku, po porozumieniu z Konińskim Domem Kultury, oficjalnym organizatorem Bluesonaliów zostało konińskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne InArt, w którego szeregach są m.in. twórcy pierwszej imprezy Bluesonalia. Od pięciu lat impreza ma zupełnie inną jakość oraz wymiar międzynarodowy.

Długa jest lista wykonawców, których gościły Bluesonalia. występowali m.in. SBB, Jo Brad Terry Band (USA), Salted Peanuts, Nocna Zmiana Bluesa, Night Riders, Monkey Business, Toster Band, Obstawa Prezydenta, After Blues, Partyzant, Jan "Izba" Izbiński, Wielka Łódź, Modern Blues Band (Gruzja), Seven B, Boogie Boys, Blueska (Konin), Szulerzy, Śląska Grupa Bluesowa, Buldog Gravy (Francja), Break Time, Nadciśnienie, Phil Guy & His Famous Blues Band (USA, Polska), Devil Blues, JJ Band, Terraplane, Puzle, Tipsy Drivers, Leszek Cichoński, Magda Piskorczyk, 7 w nocy, Breakmaszyna, Asia Barska, Hokus & Bożena Mazur, Romek Puchowski, Blues Doctors, KodeXblues. Carlos Johnson (USA), Hoodoo Band, Dżem, Smokestack, Chris Duarte (USA), Chantel Mc Gregor (Wielka Brytania) , Robben Ford (USA), Coco Montoya (USA) I Doyle Bramhall II, Gerry Jablonski Band (Szkocja), Wild Shooter Band Włochy Planet of the Abts (USA), Whisbone Ash, (Wielka Brytania), Willie and the Bandits (Wielka Brytania). Bardzo istotny jest fakt, że impreza organizowana przez Stowarzyszenie InArt jest finansowana głównie ze  środków prywatnych. Należy podkreślić również to, że Festiwal Bluesonalia jest JEDYNĄ imprezą tego typu organizowaną w roku w Koninie. Zainteresowanie nią jest ogromne a impreza ma stałych odbiorców i jest wyczekiwana przez mieszkańców Konina i Wielkopolski, a także przez fanów tego gatunku muzyki z całego kraju.

Bluesonalia organizowane przez Stowarzyszenie InArt mają taki rozmach, ponieważ od samego początku był na to taki właśnie pomysł . Zmienić imprezę niewielką i lokalną w Międzynarodowy Festiwal Bluesowy o charakterze ogólnokrajowym. W ciągu pięciu lat zmieniliśmy tą imprezę w Festiwal wpisujący się na listę pierwszych pięciu największych wydarzeń bluesowych w Polsce. Niektórzy artyści z czołowej listy światowego bluesa i rocka, którzy wystąpili w Koninie po raz pierwszy w Polsce i właśnie na scenie bluesowej i na żadnej innej wcześniejszej scenie festiwalowej w naszym kraju. Poprzez wieloletni kontakt z artystami oraz agencjami artystycznymi w kraju i za granicą mogliśmy występować o zapytania o największe gwiazdy sceny bluesowej na świecie. Mamy w swoich szeregach osoby, które same są muzykami lub nimi byli, a także osoby ze świata mediów i chyba przede wszystkim filantropów, ludzi z otwartymi głowami, bezkompromisowych, którzy pokazują, że wszystko jest możliwe. Organizując kolejne wydarzenie i goszcząc gwiazdę dużego kalibru mogliśmy po sukcesie poprzedniego wydarzenia występować o kolejną jeszcze większą, ponieważ wieści o dobrze zorganizowanej imprezie rozchodzą się szybko po świecie. Pomagaja nam w tym media lokalne, jak i ogólnokrajowe oraz oczywiście Internet.

Bluesonalia z roku na rok przyciągają coraz więcej słuchaczy. W zeszłym roku 2 tygodnie przed imprezą nie było już biletów w sprzedaży, a chętnych bardzo wielu. Nie warto zatem zwlekać z zakupem biletów w kasie CKiS Oskard lub na portalu ticket pro.

Pamiętajmy, ze Festiwal w zdecydowanej większości finansowany jest ze środków prywatnych. W tym roku wspiera Festiwal także Miasto Konin oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Poniżej przedstawiamy plan tegorocznej edycji Międzynarodowego festiwalu Bluesonalia.

Piątek - 13 listopada

Mała scena

18.00 - BLUESKA

19.00 - Gruff - Przytuła & Kruk

20.00 - PIVO Wojtek Garwoliński

Duża scena

21.30 - Warren Haynes - The Ashes & Dust Tour Feat ChessBoxer & Jeff Sipe

After party

Jam Session prowadzi Jan Gałach

Sobota 14 listopada

Mała scena

18.00 - Hendrix Project

19.00 - Cheap Tobacco

Duża scena

20.30 - Hot LIPS & Bartek Cholewiński

21.30 - Martyna Jakubowicz

After party

Jam Session prowadzi Jan Gałach

Szczegóły:

www.inart.org.pl

https://www.facebook.com/events/883692435054797/

https://www.facebook.com/Bluesonalia-148850105150353/?ref=ts

Bilety CKIS Oskard oraz www.ticketpro.pl.

Poprawiane: czwartek, 29 października 2015 17:44
Login to post comments